به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه وشهرسازی خراسان جنوبی مهندس مهدی جعفری  در نشست خبری که بمناسبت گرامیداشت هفته حمل ونقل برگزار شدگفت: سیاست اداره کل افزایش باندهای دوم در استان است و هم اکنون 539 کیلومتر باند دوم در استان بهره برداری شده و در مجموع طرح های باند دوم استان هزار و  865 طرح در قالب 12 طرح بوده و 474 کیلومتر از باندهای دوم استان نیز در دست اجراست.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی افزود: در حوزه آزاد راه ها درحال حاضر هیچ پروژه ای نداریم اما باید 145 کیلومتر آزاد راه در استان داشته باشیم از جمله در مسیر سربیشه به طرف مرز افغانستان و همچنین محور بیرجند به قاین که در برنامه وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

وی گفت: هم اکنون در استان 918 روستای بالای 20 خانوار از راه آسفالته برخوردارند و تا دهه فجر نیز 50 کیلومتر راه روستایی و فرعی به بهره برداری می رسد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان هم چنین تکمیل پروژه جاده ماهیرود به مرکز استان فراه افغانستان را از طرح های مهم در دست اجرا برشمرد که کمک شایانی به ترانزیت و توسعه صادرات استان خواهد کرد.

جعفری با اشاره به اینکه  پروژه دو بانده سازی محور بیرجند به قاین از پیشرفت 60 درصدی برخوردار است گفت: تاکنون 45 کیلومتر از این مسیر زیر بار ترافیک رفته  واز 55 کیلومتر باقیمانده نیز 8 کیلومتر در مرحله نصب علائم و مابقی نیز در دست اجراست.

وی علت کندی اجرای این مسیر را حجم بالا و سنگین عملیات و همچنین کمبود اعتبارات عنوان کرد و افزود: از راه های مختلف به دنبال تأمین اعتبار مورد نیاز برای اتمام طرح هستیم و به همین منظور در تاریخ 26 آذرماه آگهی برای جذب سرمایه گذار داده شده که علاوه براین بانک ملی نیزبرای تأمین 120 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز تکمیل این مسیر اعلام آمادگی کرده است و ابراز امیدواری کرد در صورت تأمین این اعتبار تا 2 سال آینده این مسیر به طور کامل به بهره برداری برسد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همچنین در خصوص پروژه راه آهن استان گفت: ردیف اعتباری این پروژه ضعیف است و به دنبال استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای مسیر بیرجند به ایستگاه یونسی هستیم و برای قطعه بیرجند به زاهدان نیز در حال رایزنی با سرمایه گذار چینی هستیم و همچنین مسیر زاهدان تا چابهار از سوی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در حال اجراست.

جعفری همچنین با اشاره به خرید و فروش زمین های حریم شهر با قیمت های بالا افزود: هیچ زمینی در حریم شهر به محدوده شهر ملحق نخواهد شد و مردم قبل از خرید زمین از راه و شهرسازی استعلام بگیرند تا در دام افراد سودجو گرفتار نشوند.

وی با اشاره به آماده سازی اراضی پادگان ۰۴بیرجند گفت: این اراضی 450 هکتاری تا یکسال آینده آماده سازی مي شود  و برای واگذاری در اختیار تعاونی های مسکن قرار می گیرد.

بازدید امروز459
بازدید دیروز261
بازدید هفته459
بازدید کل257366