با حضور وزیر راه وشهرسازی در استان خراسان جنوبی صورت گرفت
بهره‌برداری از 124 کیلومتر بزرگراه/ آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن جزین- فردوس
معاون وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان خراسانی جنوبی خبر داد: با حضور وزیر راه و شهرسازی 124کیلومتر از گلوگاه‌های ترافیکی کریدور جنوب-شمال در شرق کشور به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی راه‌آهن جزین- فردوس به طول 71 کیلومتر آغاز شد.
خیراله خادمی صبح امروز به همراه وزیر راه و شهرسازی  به استان خراسان جنوبی سفر کرد و از  افتتاح 124 کیلومتر بزرگراه و گلوگاه ترافیکی کریدور جنوب- شمال در شرق کشور و آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن جزین- فردوس خبر داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت کریدور جنوب به شمال شرق کشور گفت: این کریدور از بندر شهید رجایی چابهار به سمت ایرانشهر- زاهدان- بیرجند- مشهد ادامه می‌یابد که به عنوان مسیر ترانزیت کالا به کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه و افغانستان از اهمیت خاصی برخوردار است.
خادمی ادامه داد: تکمیل این کریدور همچنین نقش اساسی در افزایش ایمنی و سهولت تردد زوار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) ایفا می‌کند.
وی طول این کریدور را 1567 کیلومتر اعلام کرد و افزود: از این میزان تاکنون 528 کیلومتر به بزرگراه تبدیل شده است و امروز شاهد بهره‌برداری از 124 کیلومتر دیگر از شریان‌های مهم این محور  با اعتباری معادل 2 هزار و 440 میلیارد ریال هستیم.
مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه اظهار داشت: باند دوم مسیر میدان فرودگاه- بیرجند- زاهدان به طول 251 کیلومتر یکی از این پروژه‌ها است که 70 کیلومتر آن در گذشته زیرعبور ترافیک قرار گرفته  و امروز  17 کیلومتر دیگر آن با اعتبار 340 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.
وی یادآور شد: باند دوم بیرجند- قائن و دیهوک- خوشاب به طول 42 کیلومتر با اعتبار 860 میلیارد ریال، باند دوم سه راهی روم- آبریز- سرایان- فردوس به طول 12 کیلومتر با اعتبار 240 میلیارد ریال، باند دوم اسدیه- بیرجند به طول 16 کیلومتر با اعتبار 300 میلیارد ریال و باند دوم طبس- یزد به طول 6 کیلومتر و اعتبار 100 میلیارد ریال بخش‌های دیگری از این کریدور هستند که امروز زیر عبور ترافیک قرار گرفتند.
آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن جزین- فردوس
 معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن  جزین- فردوس به طول 71 کیلومتر با حضور وزیر راه و شهرسازی خبر داد و گفت:‌ در راستای توسعه شبکه ریلی کشور و بهره‌مندی مناطق محروم از مزایای راه‌آهن، طرح اتصال شهرستان فردوس به شبکه سراسری خط‌آهن کشور در برنامه‌های شرکت ساخت وتوسعه قرار گرفت.
خادمی افزود: راه‌آهن جزین- فردوس علاوه بر توسعه و پیشرفت منطقه، در آینده نزدیک با اتصال به منطقه ویژه اقتصادی فردوس در گسترس مبادلات تجاری در منطقه تاثیر بسزایی خواهد داشت.
وی تاکید کرد: این مسیر ریلی از ایستگاه جزین در محور مشهد- بافق منشعب شده و در منطقه‌ای نسبتا کم عارضه و هموار به طرف شهر فردوس پیش می‌رود. این خط‌آهن از جاده‌های روستایی و مزارع به صورت روگذر عبور می‌کند و دو ایستگاه فرعی برای آن در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه اعتبار مورد نیاز برای این خط‌آهن را 1010 میلیارد ریال عنوان و اضافه کرد: به منظور احداث این مسیر ریلی حدود 3 میلیون و 657 هزار متر مکعب خاکبرداری، 3 میلیون و 500 هزار مترکعب خاکریزی صورت می‌گیرد و 750 هزار و 274 کیلوگرم آرماتور بندی، 34 هزار و 385 متر مکعب بتن درجا و پیش ساخته و 158 هزار و 400 متر مربع آسفالت در آن به کار می‌رود.
خادمی یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود  این مسیر ریلی قابلیت جا‌به‌جایی سالانه 138 هزار نفر مسافر و 515 هزار تن بار  را دارا باشد. 

 

1000 کاراکتر باقیمانده است


بازدید امروز360
بازدید دیروز432
بازدید هفته2476
بازدید کل280397