م️ديركل راه وشهرسازي خراسان جنوبي درنشست خبري اعلام كرد:اختصاص تسهیلات 50 تا 80 میلیون تومانی برای ساخت خانه در محله های فرسوده شهري

تسهیلات 50 تا 80 میلیون تومانی برای ساخت خانه در محله های بازآفرینی شهری خراسان جنوبی به متقاضیان پرداخت می شود.

به گزارش اداره ارتباطات واطلاع رساني راه وشهرسازي خراسان جنوبي مهندس مهدي جعفري در نشست خبری گفت : این تسهیلات در بیرجند برای مردم 60 میلیون تومان و برای انبوه سازان 80 میلیون تومان تعیین شده است.
وی افزود: همچنین این تسهیلات در سایر شهرستانها برای مردم 50 میلیون تومان و انبوه سازان 70 میلیون تومان است.
م️ديركل راه وشهرسازي خراسان جنوبي  با اشاره به اینکه هزارو 762 واحد مسکونی در این محلات ساخته خواهد شد گفت: این واحد های مسکونی در شهرستانهای بیرجند ، نهبندان ، قاین ، سرایان ، فردوس و بشرویه که بافت فرسوده مصوب دارندساخته می شود.
ويافزود: اگر ساخت و ساز با فناوری های جدید وصرفه جویی انرژی انجام شود 20 میلیون تومان به سقف وام ها افزوده خواهد شد.
وی احداث کتابخانه ، خانه محله ، مدرسه ، سالن ورزشی ، آسفالت و روشنایی معابر ، ترمیم شبکه های آب و فاضلاب و طرح های توانمند سازی به منظور ایجاد اشتغال راازجمله اقدامات زیر بنایی برشمرد.

 افتتاح  17 کیلومتر از باندهای دوم جاده ترانزیتی نهبندان - شوسف

17 کیلومتر از باند های دوم جاده ترانزیتی نهبندان - شوسف و سربیشه با حضور مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد.

برای این باندهای دوم که روزانه صدها خودروی ترانزیتی از آن عبور می کنند 34 میلیارد تومان هزینه شده است.همچنین با حضور معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی 17 کیلومتر از باندهای دوم جاده نهبندان – شوسف  با اعتبار61 میلیارد تومان آغاز شد .

عملیات خاک ریزی این مسیر تا تیر امسال و آسفالت و دوبانده شدن تا 36 ماه آینده به اتمام می رسد.

جاده نهبندان - سربیشه 129 کیلومتر دارد که هم اکنون 17 کیلومتر آن دوبانده است.با حضور وزیر راه وشهرسازی در استان خراسان جنوبی صورت گرفت
بهره‌برداری از 124 کیلومتر بزرگراه/ آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن جزین- فردوس
معاون وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان خراسانی جنوبی خبر داد: با حضور وزیر راه و شهرسازی 124کیلومتر از گلوگاه‌های ترافیکی کریدور جنوب-شمال در شرق کشور به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی راه‌آهن جزین- فردوس به طول 71 کیلومتر آغاز شد.
خیراله خادمی صبح امروز به همراه وزیر راه و شهرسازی  به استان خراسان جنوبی سفر کرد و از  افتتاح 124 کیلومتر بزرگراه و گلوگاه ترافیکی کریدور جنوب- شمال در شرق کشور و آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن جزین- فردوس خبر داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت کریدور جنوب به شمال شرق کشور گفت: این کریدور از بندر شهید رجایی چابهار به سمت ایرانشهر- زاهدان- بیرجند- مشهد ادامه می‌یابد که به عنوان مسیر ترانزیت کالا به کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه و افغانستان از اهمیت خاصی برخوردار است.
خادمی ادامه داد: تکمیل این کریدور همچنین نقش اساسی در افزایش ایمنی و سهولت تردد زوار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) ایفا می‌کند.
وی طول این کریدور را 1567 کیلومتر اعلام کرد و افزود: از این میزان تاکنون 528 کیلومتر به بزرگراه تبدیل شده است و امروز شاهد بهره‌برداری از 124 کیلومتر دیگر از شریان‌های مهم این محور  با اعتباری معادل 2 هزار و 440 میلیارد ریال هستیم.
مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه اظهار داشت: باند دوم مسیر میدان فرودگاه- بیرجند- زاهدان به طول 251 کیلومتر یکی از این پروژه‌ها است که 70 کیلومتر آن در گذشته زیرعبور ترافیک قرار گرفته  و امروز  17 کیلومتر دیگر آن با اعتبار 340 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.
وی یادآور شد: باند دوم بیرجند- قائن و دیهوک- خوشاب به طول 42 کیلومتر با اعتبار 860 میلیارد ریال، باند دوم سه راهی روم- آبریز- سرایان- فردوس به طول 12 کیلومتر با اعتبار 240 میلیارد ریال، باند دوم اسدیه- بیرجند به طول 16 کیلومتر با اعتبار 300 میلیارد ریال و باند دوم طبس- یزد به طول 6 کیلومتر و اعتبار 100 میلیارد ریال بخش‌های دیگری از این کریدور هستند که امروز زیر عبور ترافیک قرار گرفتند.
آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن جزین- فردوس
 معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن  جزین- فردوس به طول 71 کیلومتر با حضور وزیر راه و شهرسازی خبر داد و گفت:‌ در راستای توسعه شبکه ریلی کشور و بهره‌مندی مناطق محروم از مزایای راه‌آهن، طرح اتصال شهرستان فردوس به شبکه سراسری خط‌آهن کشور در برنامه‌های شرکت ساخت وتوسعه قرار گرفت.
خادمی افزود: راه‌آهن جزین- فردوس علاوه بر توسعه و پیشرفت منطقه، در آینده نزدیک با اتصال به منطقه ویژه اقتصادی فردوس در گسترس مبادلات تجاری در منطقه تاثیر بسزایی خواهد داشت.
وی تاکید کرد: این مسیر ریلی از ایستگاه جزین در محور مشهد- بافق منشعب شده و در منطقه‌ای نسبتا کم عارضه و هموار به طرف شهر فردوس پیش می‌رود. این خط‌آهن از جاده‌های روستایی و مزارع به صورت روگذر عبور می‌کند و دو ایستگاه فرعی برای آن در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه اعتبار مورد نیاز برای این خط‌آهن را 1010 میلیارد ریال عنوان و اضافه کرد: به منظور احداث این مسیر ریلی حدود 3 میلیون و 657 هزار متر مکعب خاکبرداری، 3 میلیون و 500 هزار مترکعب خاکریزی صورت می‌گیرد و 750 هزار و 274 کیلوگرم آرماتور بندی، 34 هزار و 385 متر مکعب بتن درجا و پیش ساخته و 158 هزار و 400 متر مربع آسفالت در آن به کار می‌رود.
خادمی یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود  این مسیر ریلی قابلیت جا‌به‌جایی سالانه 138 هزار نفر مسافر و 515 هزار تن بار  را دارا باشد. 

 


عصر امروز ، باند دوم محور اسدیه ـ بیرجند به طول ۱۶ کیلومتر با حضور نبيان معاون وزير راه و شهر سازي و رئيس سازمان ملي زمين و مسکن‌ ، معاون توسعه منابع استانداري خراسان جنوبي و جمعي از مسئولان استاني و شهرستاني افتتاح شد.
 عمليات اجرايي اين طرح از سال ۹۲ آغاز شده و با اعتبار ۳۰ ميليار تومان به اتمام رسيد؛ احداث ۳۸ پل احداثي، ۱۰ پل تعريضي و اجراي دور برگردن‌هاي لازم از مشخصات فني اين پروژه است که اعتبار آن از محل اعتبارات ملي تامين شده و در فاز دوم دو بانده کردن اين محور تا منصورآباد نيز مدنظر قرار دارد.
گفتنی است ؛ تابلو و تجهیزات ایمني لازم در اين محور نصب شده که با بهره برداري از آن بيش از ۵۳ هزار نفر از مزاياي آن بهره‌مند شدند.محمد اسلامی با تشریح اهداف بازآفرینی شهری گفت: هدف برنامه بازآفرینی شهری هم شامل احداث برای خدمات عمومی و پشتیبانی زندگی است، هم احداث مسکن را شامل می‌شود. با تسهیلات ارزان قیمتی که برای آن در نظر گرفته شده،  شرایط را فراهم می‌کنیم تا کسانی که قدرت سازندگی دارند نقش آفرینی کنند که ما بتوانیم بازسازی محلات را با تولید مسکن همراه کنیم.

محمد اسلامی،  اتمام پروژه مسکن مهر به مردم خراسان جنوبی تبریک گفت و افزود: خراسان جنوبی چهارمین استان کشور است که مسکن مهر در آن تمام شده است، اما نهضت همچنان ادامه دارد. برای خانه سازی باید گام های مستحکمی برداریم و برای خانه دار شدن مردم اقدامات عملی خود را افزایش دهیم. این حرکت باید کمک کند که در سطح استان در شهرهای مختلف متناسب با نیازی که وجود دارد، پروژه های مسکن در قالب طرح اقدام ملی برای تولید مسکن شهری ادامه پیدا کند.
وی با بیان اینکه نیاز مسکن ارتش را نیز می‌توان در قالب همین طرح برآورده کرد، ادامه داد: عموم مردمی که فاقد مسکن هستند هم باید بتوانند در این طرح ثبت نام کنند و توسط کسانی که سازنده هستند، صاحبخانه شوند.
این عضو کابینه دوازدهم با اشاره به موضوع بازآفرینی شهری گفت: موضوع دومی که در بیرجند برای ما مهم است، بازآفرینی شهری است. نباید سکونتگاه غیررسمی یا بافت ناکارآمد شهری وجود داشته باشد. نباید اجازه داد شهرها از هسته پوسیده شوند و مردم دچار مضیقه باشند. 
وی ادامه داد: هدف طرح‌های بازآفرینی شهری کیفیت بخشی به زندگی مردم است. خانه‌هایی که  از لحاظ سازه‌ای مقاوم نیستند یا محله‌هایی که بافت‌های آن‌ها زندگی شهری را سخت کرده، باید درمدار نوسازی قرار بگیرد.
اسلامی با اشاره به طرح‌های بازآفرینی شهری که امروز افتتاح یا کلنگ‌زنی شد، گفت: بهره‌برداری از سالن ورزش، احداث مرکز محله یا ساختمان‌های فرهنگی از جمله طرح‌هایی بود که امروز به سرانجام رسید.   طرح‌های بازآفرینی شهری باید با کمک دستگاه استانی و شهرداری انجام شود تا مردم نیازهای زندگی و پشتیبانی فرهنگی دریافت کنند.
وی ادامه داد: موضوع مهمی که در بازآفرینی شهری برای ما وجود دارد، این است که بافت‌های واجد ارزش یا تاریخی را حفظ و احیا کنیم. باید کاربری‌هایی در این بناها وجود داشته باشد که زندگی با کیفیت را به آن بافت‌ها برگرداند و این بافت‌ها متروکه و خالی از سکنه نشود. در بازدیدی که داشتم، مشاهده کردم که اقدامات خوبی در مرکز شهر بیرجند صورت گرفته است. انشاالله این اقدامات گسترش یابد تا شاهد باززنده سازی محلات تاریخی بیرجند یا سایر شهرهایی که در استان دارای بافت تاریخی هستند، باشیم.
این عضو کابینه دوازدهم با تشریح اهداف بازآفرینی شهری گفت: هدف برنامه بازآفرینی شهری هم شامل احداث برای خدمات عمومی و پشتیبانی زندگی است، هم احداث مسکن را شامل می‌شود. با تسهیلات ارزان قیمتی که برای آن در نظر گرفته شده،  شرایط را فراهم می‌کنیم تا کسانی که قدرت سازندگی دارند نقش آفرینی کنند که ما بتوانیم بازسازی محلات را با تولید مسکن همراه کنیم تا تمدن جدید در قالب زندگی شهری در این محلات شکل بگیرد.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به لزوم توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی خراسان جنوبی گفت:یکی از پروژه‌های محوری استان خراسان جنوبی تکمیل و توسعه زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی و فرودگاهی است. 
وی ادامه داد: امروز شاهد شروع عملیات توسعه فرودگاه بیرجند بودیم. در  بحث راه‌آهن نیز عملیات اجرایی قطعه‌ای که مربوط به اتصال شهر فردوس به راه‌آهن سراسری بود، آغاز شد.
اسلامی با اشاره به اینکه احداث خط آهن چابهار-زاهدان-زابل-بیرجند به سمت یونسی و استان خراسان رضوی آغاز شده است، گفت: کارگاه احداث خط آهن تا چابهار فعال است. عملیات احداث دو قطعه راه آهن از زاهدان به زابل نیز شروع شده است. همچنین احداث یک قطعه از یونسی به گناباد نیز در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: به یاری حق تعالی در دو سه ماه اینده عملیات اجرایی احداث راه آهن از بیرجند را دردستور کار قرار می‌دهیم. با اینکار می‌توانیم از چند منطقه عملیات ساخت راه‌آهن را دنبال کنیم که هرچه سریع‌تر خط کریدور شمال-جنوب با استفاده از راه آهن شکل بگیرد. با این اینکار می‌توانیم سهم ترانزیت شمال جنوب در کریدور شمال-جنوب را به دست بیاریم. 
اسلامی در انتها گفت: مهم‌ترین فایده راه آهن این است که با استفاده از آن ذخیره بزرگ معادنی که در این استان و استان‌های مجاور وجود دارد، شکوفا می‌شود.

در ابتدای این مراسم وزیر راه و شهرسازی ضمن تبریک میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع) و تشکر از استاندار، مسئولان و فرماندهان ارتش گفت: خدا را شاکر هستیم که در اختتامیه یک کار با کیفیت شرکت می‌کنیم. کار باید با کیفیت انجام شود. کار زمانی ارزش دارد که ضوابط و معیارها در آن رعایت شده باشد تا مردمی که می خواهند زندگی کنند، از کیفیت ساخت لذت ببرند.بازدید امروز459
بازدید دیروز261
بازدید هفته459
بازدید کل257366